Upominki dla gości

Podziękowania dla gości

 

Czy trzeba przygotować dla naszych gości weselnych upominki? Oczywiście nie jest to obowiązkowy punkt programu, ale jest to niezwykle miły zwyczaj i pary młode coraz częściej go praktykują.  Zwyczaj ten przybył do nas z zachodu i wygląda że zadomowił się na dobre.

 

Każdy w końcu lubi dostawać drobne upominki, choć obdarowywać jest jeszcze milej. Wyjątkowe dla pary młodej osoby, zasługują na to by docenić ich obecność. Dlatego drobny, ładnie zapakowany symbol słowa „Dziękujemy za to że jesteś z nami”, powinien czekać na gościa weselnego.

 

Pomysłów na obdarowanie gości jest wiele. Drobne podarunki mogą nawiązywać do motywu przewodniego naszego ślubu, mogą być związane z para młodą – jej historią albo anegdotą którą wszyscy znają, lub być zupełnie neutralnym akcentem – jak np. słodycze w ozdobnych opakowaniach, bądź mała buteleczka domowej nalewki.

 

Wybierajmy prezenty dla gości weselnych które ładnie wyglądają na stole

 

Idealnym połączniem jest, gdy prezenty są za razem ozdobą stołu i dobrze wpisują się w ogólny klimat imprezy weselnej. Ważne aby drobiazgi były jednakowo i estetycznie zapakowane, najlepiej stosując zasadę - czasami mniej znaczy więcej. Skromne opakowania eksponujące prezenty, nie zaburzą harmonii stołu, a jeśli                                                                            dobierzemy odpowiedni kolor i fakturę to dodatkowo                                                  podkreślą spójność wystroju.

 

Czy prezenty mogą stanowić jednocześnie dekoracje ślubne

 

Oczywiście - jeśli dobierzemy opakowania prezentów kolorystycznie do motywu przewodniego wesela, lub ozdobimy je jakimś wspólnym akcentem. Czasami wystarczy opakowanie w szary rustykalny papier, dodanie koronki bądź kwiatowego akcentu.

 

W internecie można odnaleźć mnóstwo inspiracji. Jak zawsze liczy się pomysłowość i spójność koncepcji. Wcale nie trzeba wydać majątku, aby oczarować naszych gości. Jeśli macie zdolności manualne to najwyższa pora z nich skorzystać!

 

Szyjesz, malujesz, może lubisz orgiami? Zrób dla gości coś własnoręcznie. W zabieganym świecie, w którym każdy żyje w niedoczasie, taki prezent zrobi wrażenie! Prezent od serca zostaje w pamięci na długo.

 

Jakie upominki dla gości weselnych wybrać ?

 

 

Przede wszystkim stawiajmy na oryginalność i upodobania naszej rodziny oraz przyjaciół, bo chyba nikt nie zna gości weselnych lepiej niż młoda para ?! Wszystko też zależy od naszego budżetu oraz od nie mniej ważnego aspektu – naszej fantazji :)

 

Jeśli jednak suma przeznaczona ba prezenty jest niewielka, radziłabym zrezygnować z taniutkich, byle jakich prezentów, których goście nie użyją i nawet nie zapamiętają że coś dostali. W takim wypadku będą to źle wydane pieniądze, które można ulokować w innej pozycji na ślubno-weselnej liście wydatków.

 

Podziękowania dla gości weselnych powinny być oryginalne!

 

Ważne by zaskoczyć naszych gości i zadbać, by każdy z zaproszonych poczuł się wyjątkowo.  Jeśli tak jak ja uwielbiacie lawendę, proponuję wam produkty naturalne produkty lawendowe.

 

Prezenty lawendowe mogą pełnić jednocześnie funkcje dekoracji stołów- pięknie będą prezentowały się bukieciki lawendowe z dedykacją, którą można również zastąpić zawieszką z imieniem i nazwiskiem gościa. Podobnie można zrobić z ręcznie robionymi mydełkami lawendowymi, opakowanymi w ekologiczny papier, przewiązanymi rafią lub świeczkami z dodatkiem suszonej lawendy.

 

 

Śmieszne prezenty – czy warto zaryzykować?

 

Mam raczej otwarty umysł, ale ze śmiesznymi prezentami byłabym ostrożna. O ile delikatny akcent humorystyczny w formie zdjęcia młodej pary ze śmiesznymi minami, jest w dobrym guście. To łatwo przesadzić i zamiast uśmiechu, wywołać na twarzach zgromadzonych osób lekkie zażenowanie.

 

Ślub to podniosły dzień i chcemy by został zapamiętany przez wszystkich na długo. Starajmy się więc unikać konwencji groteski, pastiszu. Może wujek Heniek po kilku głębszych doceni śmieszny prezent, ale ogólne wrażenie może pozostać negatywne.

 

Upominki dla gości – czego jeszcze unikać ?

 

Zdecydowanym błędem jest różnicowanie prezentów, względem gości. Wszyscy powinni zostać podobnie obdarowani – chodzi o rodzaj upominku, jego wielkość, przeznaczenie. Oczywiście możemy podarować wszystkim Paniom różowe, ręcznie robione mydełka a Panom np. niebieskie. Ale jeśli część kobiet dostanie mydełka a część sole do kąpieli, to może wywołać zdziwienie.

 

Unikałabym również produktów spożywczych. Wiele osób cierpi dziś na szereg alergii i nietolerancji pokarmowych. Serwując ciasteczka z glutenem, czekoladki z laktozą, bądź praliny z orzechami, ryzykujemy przykre konsekwencje pokarmowe u gości. Domyślacie się pewnie jaką minę zrobi osoba cierpiąca na cukrzycę, gdy na stole znajdzie lizaka lub woreczek landrynek z napisem: „Miłość jest słodka! Dziękujemy!

 

 

Kiedy i gdzie zamawiać prezenty dla gości ?

 

Na pytanie kiedy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobrze jest wstrzymać się do momentu potwierdzenia przybycia przez gości. Mamy wówczas orientacyjną ilość potrzebnych upominków. Nie radzę jednak zostawiać tego na ostatnią chwilę.

 

Wszystko może się zdarzyć – choroba wykonawcy, awaria sprzętu lub zaginięcie przesyłki. Nie mówię że zawsze trzeba zakładać czarny scenariusz. Ale jeśli nasze upominki nie należą do delikatnych czy szybko psujących się to warto zamówić je wcześniej.

 

W końcu pozycji na liście ślubno – weselnych obowiązków jest bez liku. A jeśli zawczasu odhaczymy kolejny punkt, ostatnie przygotowania okażą się znacznie mniej stresujące. Bo czy chcemy tego czy nie, to i tak coś zawsze „wyskoczy” w ostatniej chwili.

 

Odpowiadając na drugą część pytania – gdzie szukać podarunków? Możecie wykonać je sami. Takie upominki będą najfajniejsze i najbardziej spersonalizowane. Ale oczywiste jest że nie każdy ma do tego dryg lub wystarczającą ilość wolnego czasu. I tu pojawia się dobre polskie ( i zagraniczne zresztą też ) rękodzieło.

 

Jak zawsze największe bogactwo i wybór kryje się w sieci. Polecam serwisy typu Pakamera.pl Artillo.pl  Etsy.com lub Zitolo.com Znajdziecie tam tysiące produktów wykonanych przez polskich i zagranicznych rękodzielników. Handmade bardzo się rozwija, nie brakuje utalentowanych osób, których głowy pełne są niesamowitych pomysłów.

 

Wiele wyrobów rękodzielniczych możemy dopasować do naszych potrzeb i oczekiwań, poprzez dobór kolorów, rozmiaru czy wzoru. Personalizowane są również podziękowania, dedykacje i zawieszki. Jeśli jesteśmy i tak mocno zabiegani, to warto dać się wyręczyć profesjonalistom

 

Warto zwrócić uwagę na komentarze i opinie o danym wykonawcy. Dzięki temu będziemy mogli zweryfikować jego wiarygodność oraz to, czy proponuje wyroby zgodne z opisem o wysokiej jakości wykonania. Spójrzmy też na opcje dostawy oraz czas wykonania. W wysokim sezonie ślubnym czas oczekiwania na produkty ręcznie wykonane pod konkretne zamówienie, może się znacznie wydłużyć.

 

Czyli najlepiej wyszukać wymarzone prezenty z wyprzedzeniem i zadatkować takie zamówienie.  Mamy wówczas pewność, że paczka dojdzie do nas na czas.

 

 

Niektóre prezenty są już trochę passe…

 

Powoli odchodzą do lamusa czekoladki ze zdjęciem młodej pary. No cóż – sama koncepcja zjedzenia środka i wyrzucenia wizerunku młodej pary do kosza, wydaje się lekko chybiona. Niemodne stają się migdały w czekoladzie, ciągnące krówki w papierkach, gipsowe aniołki oraz magnesiki na lodówkę.

 

Nie ma się co oszukiwać – oczekiwania gości rosną, tak jak apetyt rośnie w miarę jedzenia. Wybór prezentów na rynku jest ogromy i warto trochę poszperać i wysilić się odrobinę, aby nasi goście byli zadowoleni. W końcu na ślub i wesele zapraszamy tych najważniejszych. Dzielą z nami te niezwykle ważne chwile i chcemy by zapamiętali je na długo.

 

Może więc dobrym pomysłem będzie ręcznie robiona świeca z wosku pszczelego, której aromat uwolniony w jesienny wieczór przywróci wspomnienia. Aromatyczna lawendowa sól do kąpieli, która musuje i ukoi zmysły oraz poprawi nastrój.

 

Dobrym pomysłem będzie suszony bukiet lawendy, który może stać bardzo długo w wazonie, cieszyć oko i przypominać miłe weselne chwile. A może niewielka saszetka z suszoną lawendą, która włożona do szafy sprawi że ubrania będą pięknie pachniały i uśmiech zagości na twarzy każdego.

 

Wybierajcie to, co od razu zwróci waszą uwagę i to co sami chcielibyście dostać. Stawiajcie na oryginalność, ekologię, lokalność i rękodzieło. Taka mieszanka z pewnością was i waszych gości nie zawiedzie. Bądźcie otwarci, kreatywni i przede wszystkim nie zapomnijcie dobrze się bawić przy wybieraniu upominków. Miłej zabawy i dużo radości przy wyborze idealnych upominków!

10 lutego 2019